«100 річчя боїв Січових Стрільців на горі Лисоні»
4 вересня 2016 р. студенти ІІ-ІV-х курсів та викладачі спеціалізації «Видовищно-театралізовані заходи» побували на Бережанщині. Саме в ці дні відзначають 100 річчя з часу боїв за гору Лисоня і відбуваються урочистості з нагоди відкриття першого мілітарного комплексу січових стрільців.
УСС – це українська частина в складі Австро-угорської армії, сформована на добровільній основі під час Першої світової війни.
Українських січових стрільців вирізняв надзвичайний патріотизм і бажання захистити свою Батьківщину від зайдів.
Улітку 1916 року російська армія здійснила прорив фронту. Полк УСС відійшов від Бережан і закріпився біля гори Лисоня. Він нараховував 47 старшин 1685 стрільців. Австрійське командування прикрило січовими стрільцями найбільш важливу ділянку – залізничний і брукований шлях Підгайці – Бережани. Гора Лисоня переходила кілька разів із рук до рук. У бою, що тривав з 12 серпня до кінця вересня 1916 року полягли десятки старшин, понад 600 стрільців, близько 1000 потрапили у полон… Читаючи сторінки історії, студенти піднімаються на колись засіяну кулями і политу кров’ю Лисоню. Вершина гори піднімається на 399 метрів над рівнем моря, а схили ще зберігають рани від окопів.
Спостерігаючи за реконструкцією бою, за участю історичних клубів Києва, Кам’янець-Подільського, Львова, Тернополя, ми ніби опинилися у вересні 1916 року і побачили як десятки, сотні вояків змагаються тут за кожен метр землі…
Студенти училища взяли участь у волелюбному молебні за Україну, в освяченні стрілецької каплички. Поверталися додому з особливим настроєм і почуттям… Вклонилися Лисоні, цій Голгофі українських січових стрільців, віддали шану полеглим тут захисникам рідної землі.
Мигаль Я.С.
|